Charlie Kaufman

Dziś po raz już chyba trzeci jakimś sposobem wróciłem do podcastów BAFTA – mega ciekawe, mega wartościowe, mega… motywujące i jednocześnie dające do myślenia. Zachęcam.

Jeden z nich zrobił na mnie szczególne wrażenie.

 

1. Charlie Kaufman

„Ludzie na całym świecie spędzają niezliczone godziny karmieni rozrywką w postaci filmów, telewizji, gazet, YouTube-a, internetu i niedorzeczne jest myślenie, że to wszystko nie zmienia naszego mózgu. Równie niedorzeczne jest myślenie, że to masowe odwracanie naszej uwagi nie jest wygodne dla tych, którzy są u władzy.

Umieramy z głodu – wszyscy. Jednocześnie się zabijając nawzajem, nienawidząc się nawzajem, wyzywając się od kłamców i złych ludzi, bo wszystko kręci się wokół marketingu.

Chcemy wygrywać, bo jesteśmy samotni i puści, i boimy się. Powiedziano nam, że wygrywanie to zmieni, a nie ma czegoś takiego jak wygrywanie. Co można zrobić? Mów kim jesteś, wyraź to w swoim życiu i pracy. Powiedz to komuś, kto jest zagubiony, kto jeszcze się nie urodził, komuś kto się urodzi za pięćset lat. Twoja praca będzie zapisem twoich czasów – sama się nimi stanie. Ale co ważniejsze, jeśli będziesz szczery wobec tego kim jesteś, pomożesz tej osobie być mniej samotną w jej własnym świecie, bo ta osoba zobaczy siebie w tobie i to jej da nadzieję. Mnie dało nadzieję i ciągle do tego wracam.

To ma niezwykłą wagę w moim życiu. Daj to światu, zamiast to światu sprzedawać. Nie pozwól sobie wmówić, że świat jest jaki jest, bo musi taki być i na koniec dnia każdy musi być sprzedawcą – postaraj się nim nie być. Cytując E.E. Cummings-a: „bycie sobą w świecie, który dniami i nocami mówi ci jak być kimś innym, to najcięższa walka w życiu człowieka.

Świat cię potrzebuje. Nie potrzebuje cię na imprezie, po tym jak przeczytałeś książkę o tym ‘jak wypaść dobrze na imprezie’ – takie książki istnieją i są kuszące, ale oprzyj się im. Świat potrzebuje cię na imprezie żebyś zaczynał prawdziwe rozmowy, mówił ‘nie wiem’ i był miły.”.”

Źródło: British Academy of Film and Television Arts

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.